SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 9.75m / 31' 11" |
| Beam (Metres/Feet): | 3.72m / 12' 2" |
| Draft (Metres/Feet): | .90m / 2' 11" |
| Air Draft (Metres/Feet): | 2.45m / 8' 0" |
| Berths: | 0 |
| Type: | Motor Cruiser |
| Fuel: | Diesel |
Norfolk Yacht Agency Ltd is a credit broker, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority under reference number 678008, with registered address at Brundall Bay Marina, Brundall, Norwich, Norfolk, NR13 5PN. Norfolk Yacht Agency Ltd does not receive any commission from Salt Money Ltd for finance introductions.
Aquafibre 32 – 1982 – Powered by a BMC 1.5 36hp diesel engine through shaft drive. 2 berth accommodation with 2 x toilet/shower compartments. Galley with 4 burner gas hob, oven & grill, sink, 12v fridge. Specification including shore power, battery charger, immersion heater, warm air heating, calorifier, folding screens, Generous accommodation space, ideal for extended time on board, with the upper helm offering excellent visibility to take in the scenery of the Norfolk Broads.
LYING NYA BRUNDALL - NYB170287 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYB170287 |
| Year Built: | 1982 |
| LOA (Metres): | 9.75m |
| Draft (Metres): | .90m |
| Beam (Metres): | 3.72m |
| Air Draft (Metres): | 2.45m |
| Vessel Location: | NYA BRUNDALL |
| Cabins: | 0 |
| LOA (Feet): | 31' 11" |
| Draft (Feet): | 2' 11" |
| Beam (Feet): | 12' 2" |
| Air Draft (Feet): | 8' 0" |
| Berths: | 0 |
| Toilets: | 0 |
| Hull Construction: | GRP |
| Fuel: | Diesel |
| Showers: | 0 |
| Hull Type: | Displacement |
| Engine Manufacturer: | BMC | Model: | 1.5 |
| Engine Power: | 36 |
| Number of Engines: | 1 |
| Fuel Capacity | 50 |
| Drive Type: | Shaft |
| Type: | Motor Cruiser |
| Max Speed: | 8 |
| Make: | Aquafibre |
| Yacht Type: | Brokerage |
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.