SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 6.20m / 20' 4" |
| Beam (Metres/Feet): | 2.10m / 6' 10" |
| Draft (Metres/Feet): | 0.8m / 2' 7" |
| Berths: | 0 |
| Type: | RIB |
| Fuel: | Petrol |
Norfolk Yacht Agency Ltd is a credit broker, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority under reference number 678008, with registered address at Brundall Bay Marina, Brundall, Norwich, Norfolk, NR13 5PN. Norfolk Yacht Agency Ltd does not receive any commission from Salt Money Ltd for finance introductions.
Avon Adventure 620DL – 2004 – 115 Mercury EFI outboard engine fitted 2015 – centre console with cover , stainless arch, under seat storage, Richie compass, depth sounder, Lawrence global map 7000 plotter, Garmin VHF, manual bilge pump, seating for 4 plus helm, internal fuel tank. fuel gauge. Comfortable and well specified with impressive performance from a quality RIB manufacturer.
LYING NYA BRUNDALL - NYB169896 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYB169896 |
| Year Built: | 2004 |
| LOA (Metres): | 6.20m |
| Draft (Metres): | 0.8m |
| Beam (Metres): | 2.10m |
| Vessel Location: | NYA BRUNDALL |
| Cabins: | 0 |
| LOA (Feet): | 20' 4" |
| Draft (Feet): | 2' 7" |
| Beam (Feet): | 6' 10" |
| Berths: | 0 |
| Toilets: | 0 |
| Hull Construction: | GRP |
| Fuel: | Petrol |
| Showers: | 0 |
| Hull Type: | Planing |
| Engine Manufacturer: | Mercury | Model: | EFI Four Stroke |
| Engine Power: | 115 |
| Number of Engines: | 1 |
| Fuel Capacity | 82 |
| Drive Type: | Outboard |
| Type: | RIB |
| Make: | Avon |
| Yacht Type: | Brokerage |
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.