SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 10.19m / 33' 5" |
| Beam (Metres/Feet): | 3.05m / 10' 00" |
| Draft (Metres/Feet): | 0.91m / 3' 0" |
| Berths: | 4 |
| Type: | Motor Cruiser |
| Fuel: | Diesel |
Norfolk Yacht Agency Ltd is a credit broker, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority under reference number 678008, with registered address at Brundall Bay Marina, Brundall, Norwich, Norfolk, NR13 5PN. Norfolk Yacht Agency Ltd does not receive any commission from Salt Money Ltd for finance introductions.
Bavaria 32 Sport – 2004 – Powered by 2 x Volvo KAD32 170hp diesel engines. 4 berth accommodation with 1 x toilet/shower compartment. Specification including bow thruster, windlass, shore power, battery charger, warm air heating/air con, holding tank, teak laid cockpit and decks, engines & drives serviced 05/25, BSC 11/26. A well presented Sports cruiser with impressive performance, a large social cockpit space for entertaining and comfortable accommodation. More details to follow soon!
LYING NYA BRUNDALL - NYB169431 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYB169431 |
| Year Built: | 2004 |
| LOA (Metres): | 10.19m |
| Draft (Metres): | 0.91m |
| Beam (Metres): | 3.05m |
| Vessel Location: | NYA BRUNDALL |
| Cabins: | 1 |
| LOA (Feet): | 33' 5" |
| Draft (Feet): | 3' 0" |
| Beam (Feet): | 10' 00" |
| Berths: | 4 |
| Toilets: | 1 |
| Hull Construction: | GRP |
| Fuel: | Diesel |
| Showers: | 1 |
| Hull Type: | Planing |
| Engine Manufacturer: | Volvo | Model: | KAD 32 |
| Engine Power: | 170 |
| Number of Engines: | 2 |
| Engine Hours: | Engine 1: 942 Engine 2: 952 |
| Fuel Capacity | 500 |
| Drive Type: | Sterndrive |
| Type: | Motor Cruiser |
| Max Speed: | 34 |
| Make: | Bavaria |
| Yacht Type: | Brokerage |
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.