SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 9.14m / 29' 11" |
| Beam (Metres/Feet): | 3.15m / 10' 4" |
| Draft (Metres/Feet): | 0.9m / 2' 11" |
| Air Draft (Metres/Feet): | 2.44m / 8' 0" |
| Berths: | 6 |
| Type: | Motor Cruiser |
| Fuel: | Diesel |
Broom 30 Dual Helm – 1981 – 2x Perkins 4108 diesel engines on shafts. Twin helm model with 6 berth accommodation, 2 toilets and a shower. Specification to include; Webasto warm air heating, shore power, battery charger, Neptune 2 burner hob and oven and grill, 12v fridge, folding windscreen, search light, electric anchor winch, Webasto sunroof, folding davits. Many recent updates. BSC until July 2028. ‘Blue Ice’ is a very tidy, well cared for and much updated example of these popular river/estuary/coastal cruisers.
LYING NYA HORNING - NYH156777 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYH156777 |
| Year Built: | 1981 |
| LOA (Metres): | 9.14m |
| Draft (Metres): | 0.9m |
| Beam (Metres): | 3.15m |
| Air Draft (Metres): | 2.44m |
| Vessel Location: | NYA HORNING |
| Cabins: | 2 |
| LOA (Feet): | 29' 11" |
| Draft (Feet): | 2' 11" |
| Beam (Feet): | 10' 4" |
| Air Draft (Feet): | 8' 0" |
| Berths: | 6 |
| Toilets: | 2 |
| Hull Construction: | GRP |
| Fuel: | Diesel |
| Showers: | 1 |
| Hull Type: | Displacement |
| Engine Manufacturer: | Perkins | Model: | 4108 |
| Engine Power: | 45 |
| Number of Engines: | 2 |
| Drive Type: | Shafts |
| Type: | Motor Cruiser |
| Make: | Broom |
| Yacht Type: | Brokerage |
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.
Unfortunately this boat is no longer available
Call us today on 01603 713434 if you are looking for something similar and we will be happy to help.