SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 12.04m / 39' 6" |
| Beam (Metres/Feet): | 3.90m / 12' 9" |
| Draft (Metres/Feet): | 1.06m / 3' 5" |
| Air Draft (Metres/Feet): | 3.20m / 10' 5" |
| Berths: | 6 |
| Type: | Motor Cruiser |
| Fuel: | Diesel |
Norfolk Yacht Agency Ltd is a credit broker, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority under reference number 678008, with registered address at Brundall Bay Marina, Brundall, Norwich, Norfolk, NR13 5PN. Norfolk Yacht Agency Ltd does not receive any commission from Salt Money Ltd for finance introductions.
Broom 395 – 2009 – Powered by twin Volvo D6 330hp diesels through shafts. 6 berth accommodation with two toilets and two showers. Large specification including bow thruster, 8kw generator, warm air heating, air conditioning, Mastervolt 2kw inverter, Raymarine E120 plotter, radar, autopilot, electric windlass, holding tank, washing machine, shore power, charger and much more. Electric folding radar arch, striking blue hull polished March 2026 & teak laid cockpit decks and cockpit. A fantastic example with a specification to match!
LYING NYA BRUNDALL - NYB167504 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYB167504 |
| Year Built: | 2009 |
| LOA (Metres): | 12.04m |
| Draft (Metres): | 1.06m |
| Beam (Metres): | 3.90m |
| Air Draft (Metres): | 3.20m |
| Vessel Location: | NYA BRUNDALL |
| Cabins: | 2 |
| LOA (Feet): | 39' 6" |
| Draft (Feet): | 3' 5" |
| Beam (Feet): | 12' 9" |
| Air Draft (Feet): | 10' 5" |
| Berths: | 6 |
| Toilets: | 2 |
| Hull Construction: | GRP |
| Fuel: | Diesel |
| Showers: | 2 |
| Hull Type: | Semi-Planing |
| Engine Manufacturer: | Volvo Penta | Model: | D6 |
| Engine Power: | 330 |
| Number of Engines: | 2 |
| Engine Hours: | Engine 1: 734 Engine 2: 736 |
| Fuel Capacity | 960 |
| Drive Type: | Shaft |
| Type: | Motor Cruiser |
| Max Speed: | 27 |
| Water Capacity (Litres): | 460 |
| Water Capacity (Gallons): | 101.19 |
| Make: | Broom |
| Yacht Type: | Brokerage |
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.