SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 8.84m / 29' 0" |
| Beam (Metres/Feet): | 3.18m / 10' 5" |
| Draft (Metres/Feet): | 0.76m / 2' 5" |
| Air Draft (Metres/Feet): | 1.98m / 6' 6" |
| Berths: | 4 |
| Type: | Motor Cruiser |
| Fuel: | Diesel |
Norfolk Yacht Agency Ltd is a credit broker, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority under reference number 678008, with registered address at Brundall Bay Marina, Brundall, Norwich, Norfolk, NR13 5PN. Norfolk Yacht Agency Ltd does not receive any commission from Salt Money Ltd for finance introductions.
Broom Ocean 29 – 1996 – Powered by a Volvo Penta MD22L 50hp diesel through shaft. 4 berth accommodation in forward double cabin and saloon with toilet and shower. Specification includes; bow thruster, electric winch, shore power, battery charger, inverter, immersion heater, warm air heating, holding tank, lexiteak in the cockpit/bathing platform and more. New canopy and cockpit upholstery. Refitted galley. BSC 2028. Folding arch and screens for low air draft. A beautifully updated example of this ever-popular Broom Ocean 29
LYING NYA HORNING - NYH169269 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYH169269 |
| Year Built: | 1996 |
| LOA (Metres): | 8.84m |
| Draft (Metres): | 0.76m |
| Beam (Metres): | 3.18m |
| Air Draft (Metres): | 1.98m |
| Vessel Location: | NYA HORNING |
| Cabins: | 1 |
| LOA (Feet): | 29' 0" |
| Draft (Feet): | 2' 5" |
| Beam (Feet): | 10' 5" |
| Air Draft (Feet): | 6' 6" |
| Berths: | 4 |
| Toilets: | 1 |
| Hull Construction: | GRP |
| Fuel: | Diesel |
| Showers: | 1 |
| Hull Type: | Displacement |
| Engine Manufacturer: | Volvo | Model: | MD22 |
| Engine Power: | 50 |
| Number of Engines: | 1 |
| Fuel Capacity | 159.11 |
| Drive Type: | Shaft |
| Type: | Motor Cruiser |
| Water Capacity (Litres): | 365 |
| Water Capacity (Gallons): | 80.29 |
| Make: | Broom |
| Yacht Type: | Brokerage |
May 2024 New cockpit canopy fitted, New windscreen cover, New foredeck hatch cover, New bespoke cabin door, New fenders throughout, New mooring ropes throughout,
June 2024 Engine serviced, New electric windlass and bow roller fitted, Exterior decals replaced, Privacy tint applied to toilet windows, Water tank sender replaced, New bespoke cockpit upholstery in grey vinyl with fluted backrests, including helm and co-pilot seating.
August 2024 New electric toilet installed, Converted toilet system from raw water flush to fresh water flush, Diverter valve removed and two seacocks blanked off, New shower fitted, Shower sump removed and rebuilt with new base, pump, and float switch, Bilges cleaned.
March 2025 Hull antifouled in updated colour scheme, including full preparation and cleaning, Gelcoat repairs carried out to aft corner, New anodes fitted, Mud weight plate installed, Windows removed, resealed and re-trimmed, Rotten timber sections around galley and forward port windows replaced, Interior vinyl wall coverings renewed, New galley worktop, sink, taps, and sink waste fitted, Oven removed and replaced with additional storage cupboard, New 2-burner gas hob with lid fitted and tested, Heatshield installed, Cutlass bearing replaced, Cutlass bearing / shaft support spacer replaced, Redundant through-hull fittings and waste outlets blanked off, Full electrical systems inspection completed.
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.