SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 8.38m / 27' 6" |
| Beam (Metres/Feet): | 2.74m / 9' 0" |
| Draft (Metres/Feet): | 0.89m / 2' 11" |
| Air Draft (Metres/Feet): | 1.85m / 6' 0" |
| Berths: | 2 |
| Type: | Motor Cruiser |
| Fuel: | Petrol |
Norfolk Yacht Agency Ltd is a credit broker, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority under reference number 678008, with registered address at Brundall Bay Marina, Brundall, Norwich, Norfolk, NR13 5PN. Norfolk Yacht Agency Ltd does not receive any commission from Salt Money Ltd for finance introductions.
Cranchi Corallo 840 – 1998 – 2 Volvo Penta 270hp petrol engines – 2 berth accommodation. Specification to include: side power bow thruster , anchor winch, shore power, battery charger, tonneau cover, indel electric cockpit fridge, electric sea toilet, VHF, pop up cleats, rudder position indicator, radio cassette player, dry stored during current ownership. spacious cockpit makes this a great social and entertaining sports boat with overnight capability.
LYING NYA BRUNDALL - NYB169621 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYB169621 |
| Year Built: | 1998 |
| LOA (Metres): | 8.38m |
| Draft (Metres): | 0.89m |
| Beam (Metres): | 2.74m |
| Air Draft (Metres): | 1.85m |
| Vessel Location: | NYA BRUNDALL |
| Cabins: | 1 |
| LOA (Feet): | 27' 6" |
| Draft (Feet): | 2' 11" |
| Beam (Feet): | 9' 0" |
| Air Draft (Feet): | 6' 0" |
| Berths: | 2 |
| Toilets: | 1 |
| Hull Construction: | GRP |
| Fuel: | Petrol |
| Showers: | 0 |
| Hull Type: | Planing |
| Engine Manufacturer: | Volvo Penta |
| Engine Power: | 270 |
| Number of Engines: | 2 |
| Engine Hours: | Engine 1: 477 Engine 2: 270 |
| Fuel Capacity | 200 |
| Drive Type: | Sterndrive |
| Type: | Motor Cruiser |
| Make: | Cranchi |
| Yacht Type: | Brokerage |
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.