SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 10.06m / 33' 0" |
| Beam (Metres/Feet): | 3.66m / 12' 0" |
| Draft (Metres/Feet): | 0.85m / 2' 9" |
| Air Draft (Metres/Feet): | 2.29m / 7' 6" |
| Berths: | 6 |
| Type: | Motor Cruiser |
| Fuel: | Diesel |
Norfolk Yacht Agency Ltd is a credit broker, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority under reference number 678008, with registered address at Brundall Bay Marina, Brundall, Norwich, Norfolk, NR13 5PN. Norfolk Yacht Agency Ltd does not receive any commission from Salt Money Ltd for finance introductions.
Faircraft 33 DC – 1996 – Powered by a Perkins 104-19 54hp diesel engine on shaft. 6 berth accommodation across 3 separate cabins with 2 toilet/shower compartments. Generous specification including bow thruster, shore power, battery charger, inverter, warm air heating, holding tank, immersion/calorifier, synthetic teak decks and cockpit, dual steering positions with upper deck seating and sun pad. Folding screens/canopy. Recent upholstery. BSC until 2027. Engine serviced March 2026. A practical and versatile river cruiser, ideal for family cruising or extended stays aboard, offering generous accommodation and easy aft access.
LYING NYA HORNING - NYH169203 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYH169203 |
| Year Built: | 1996 |
| LOA (Metres): | 10.06m |
| Draft (Metres): | 0.85m |
| Beam (Metres): | 3.66m |
| Air Draft (Metres): | 2.29m |
| Vessel Location: | NYA HORNING |
| Cabins: | 3 |
| LOA (Feet): | 33' 0" |
| Draft (Feet): | 2' 9" |
| Beam (Feet): | 12' 0" |
| Air Draft (Feet): | 7' 6" |
| Berths: | 6 |
| Toilets: | 2 |
| Hull Construction: | GRP |
| Fuel: | Diesel |
| Showers: | 2 |
| Hull Type: | Displacement |
| Engine Manufacturer: | Perkins |
| Engine Power: | 54hp |
| Number of Engines: | 1 |
| Fuel Capacity | 200 |
| Drive Type: | Shaft |
| Type: | Motor Cruiser |
| Water Capacity (Litres): | 180 |
| Water Capacity (Gallons): | 39.59 |
| Make: | Faircraft |
| Yacht Type: | Brokerage |
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.