SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 10.2m / 33' 5" |
| Beam (Metres/Feet): | 3.45m / 11' 3" |
| Draft (Metres/Feet): | 0.9m / 2' 11" |
| Berths: | 6 |
| Type: | Motor Cruiser |
| Fuel: | Diesel |
Norfolk Yacht Agency Ltd is a credit broker, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority under reference number 678008, with registered address at Brundall Bay Marina, Brundall, Norwich, Norfolk, NR13 5PN. Norfolk Yacht Agency Ltd does not receive any commission from Salt Money Ltd for finance introductions.
Falcon Capriole 1020 – 2003 -Powered by a Nanni 4.340TDI diesel engine on shaft drive. 4 berth accommodation with a separate aft cabin and forward island double berth. Specification to include: Bow and stern thrusters, hydronic heating, electric windlass, shore power, inverter, holding tank with gauge, electric engine hatch, teak cockpit/bathing platform, and full cockpit canopy. A well specified example of this highly sought after cruiser, offering comfortable accommodation and single diesel economy.
LYING NYA HORNING - NYH167654 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYH167654 |
| Year Built: | 2003 |
| LOA (Metres): | 10.2m |
| Draft (Metres): | 0.9m |
| Beam (Metres): | 3.45m |
| Vessel Location: | NYA HORNING |
| Cabins: | 2 |
| LOA (Feet): | 33' 5" |
| Draft (Feet): | 2' 11" |
| Beam (Feet): | 11' 3" |
| Berths: | 6 |
| Toilets: | 1 |
| Hull Construction: | GRP |
| Fuel: | Diesel |
| Showers: | 1 |
| Hull Type: | Displacement |
| Engine Manufacturer: | Nanni | Model: | 4.340TDI |
| Engine Power: | 130 |
| Number of Engines: | 1 |
| Fuel Capacity | 469 |
| Drive Type: | Shaft |
| Type: | Motor Cruiser |
| Water Capacity (Litres): | 233 |
| Water Capacity (Gallons): | 51.25 |
| Make: | Falcon Capriole |
| Yacht Type: | Brokerage |
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.