SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 09.73m / 31' 11" |
| Beam (Metres/Feet): | 03.48m / 11' 5" |
| Draft (Metres/Feet): | 00.89m / 2' 11" |
| Air Draft (Metres/Feet): | 3.0m / 9' 10" |
| Berths: | 6 |
| Type: | Motor Cruiser |
| Fuel: | Diesel |
Norfolk Yacht Agency Ltd is a credit broker, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority under reference number 678008, with registered address at Brundall Bay Marina, Brundall, Norwich, Norfolk, NR13 5PN. Norfolk Yacht Agency Ltd does not receive any commission from Salt Money Ltd for finance introductions.
Haines 320 – 2005 – Powered by a Nanni 5.280 62hp diesel engine. Up to 6 berth accommodation over two cabins and saloon with two toilets/shower facilities. Specification including Bow thruster, hydronic warm air heating including towel rails, shore power, battery charger, immersion, windlass, speed & depth log, BSC 03/2030. A well presented example of the award winning Haines model, offering generous family accommodation for her size & generous spec for comfortable inland cruising.
LYING NYA BRUNDALL - NYB169628 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYB169628 |
| Year Built: | 2005 |
| LOA (Metres): | 09.73m |
| Draft (Metres): | 00.89m |
| Beam (Metres): | 03.48m |
| Air Draft (Metres): | 3.0m |
| Vessel Location: | NYA BRUNDALL |
| Cabins: | 2 |
| LOA (Feet): | 31' 11" |
| Draft (Feet): | 2' 11" |
| Beam (Feet): | 11' 5" |
| Air Draft (Feet): | 9' 10" |
| Berths: | 6 |
| Toilets: | 2 |
| Hull Construction: | GRP |
| Fuel: | Diesel |
| Showers: | 2 |
| Hull Type: | Displacement |
| Engine Manufacturer: | Nanni | Model: | 5.280 |
| Engine Power: | 62 |
| Number of Engines: | 1 |
| Engine Hours: | 644 |
| Drive Type: | Shaft |
| Type: | Motor Cruiser |
| Max Speed: | 7 |
| Make: | Haines |
| Yacht Type: | Brokerage |
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.