SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 7.47m / 24' 6" |
| Beam (Metres/Feet): | 2.90m / 9' 6" |
| Draft (Metres/Feet): | 0.9m / 2' 11" |
| Air Draft (Metres/Feet): | 2.03m / 6' 8" |
| Berths: | 4 |
| Type: | Motor Cruiser |
| Fuel: | Diesel |
Norfolk Yacht Agency Ltd is a credit broker, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority under reference number 678008, with registered address at Brundall Bay Marina, Brundall, Norwich, Norfolk, NR13 5PN. Norfolk Yacht Agency Ltd does not receive any commission from Salt Money Ltd for finance introductions.
Hampton Safari MkIV – 1979 – Powered by a BMC 1.8 diesel engine on a hydraulic drive. Up to 4 berth accommodation with a separate toilet and shower. Specification to include: Diesel warm air heating; hot water system, folding windscreen, Sterling battery charger, shore power, holding tank with level gauge, folding canopy, spacious cockpit with convertible berth and more. BSC 20230. A rare and refurbished Hampton Safari MkIV with a unique layout, modern upgrades and excellent cockpit space, ideal for fishing.
LYING NYA HORNING - NYH168245 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYH168245 |
| Year Built: | 1979 |
| LOA (Metres): | 7.47m |
| Draft (Metres): | 0.9m |
| Beam (Metres): | 2.90m |
| Air Draft (Metres): | 2.03m |
| Vessel Location: | NYA HORNING |
| Cabins: | 1 |
| LOA (Feet): | 24' 6" |
| Draft (Feet): | 2' 11" |
| Beam (Feet): | 9' 6" |
| Air Draft (Feet): | 6' 8" |
| Berths: | 4 |
| Toilets: | 1 |
| Hull Construction: | GRP |
| Fuel: | Diesel |
| Showers: | 1 |
| Hull Type: | Displacement |
| Engine Manufacturer: | BMC | Model: | 1.8 |
| Number of Engines: | 1 |
| Drive Type: | Hydraulic |
| Type: | Motor Cruiser |
| Make: | Hampton |
| Yacht Type: | Brokerage |
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.