SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 8.25m / 27' 0" |
| Beam (Metres/Feet): | 2.59m / 8' 5" |
| Draft (Metres/Feet): | 0.89m / 2' 11" |
| Air Draft (Metres/Feet): | 2.66m / 8' 8" |
| Berths: | 4 |
| Type: | Motor Cruiser |
| Fuel: | Diesel |
Norfolk Yacht Agency Ltd is a credit broker, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority under reference number 678008, with registered address at Brundall Bay Marina, Brundall, Norwich, Norfolk, NR13 5PN. Norfolk Yacht Agency Ltd does not receive any commission from Salt Money Ltd for finance introductions.
Hardy 27 – 1995 – 2 x Volvo MD22 59HP diesel engines through shafts. Up to 4 berth accommodation with 1 x toilet/shower compartment. Specification including Shore power, battery charger, inverter, warm air heating, GPS, VHF, speed depth and trip LOG, teak & holly style flooring, BSC 02/2027. The Hardy 27 has been built to the superb standards we expect from the Hardy name. NYA STOCK – supplied with 3 month engine and gearbox warranty .
LYING NYA BRUNDALL - NYB169887 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYB169887 |
| Year Built: | 1995 |
| LOA (Metres): | 8.25m |
| Draft (Metres): | 0.89m |
| Beam (Metres): | 2.59m |
| Air Draft (Metres): | 2.66m |
| Vessel Location: | NYA BRUNDALL |
| Cabins: | 1 |
| LOA (Feet): | 27' 0" |
| Draft (Feet): | 2' 11" |
| Beam (Feet): | 8' 5" |
| Air Draft (Feet): | 8' 8" |
| Berths: | 4 |
| Toilets: | 1 |
| Hull Construction: | GRP |
| Fuel: | Diesel |
| Showers: | 1 |
| Hull Type: | Semi-Displacement |
| Engine Manufacturer: | Volvo | Model: | MD22 |
| Engine Power: | 59 |
| Number of Engines: | 2 |
| Fuel Capacity | 454.61 |
| Drive Type: | Shaft |
| Type: | Motor Cruiser |
| Max Speed: | 10 |
| Water Capacity (Litres): | 136.38 |
| Water Capacity (Gallons): | 30 |
| Make: | Hardy |
| Yacht Type: | Used Stock |
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.