SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 9.19m / 30' 2" |
| Beam (Metres/Feet): | 3.15m / 10' 4" |
| Draft (Metres/Feet): | 0.74m / 2' 5" |
| Air Draft (Metres/Feet): | 2.50m / 8' 2" |
| Berths: | 7 |
| Type: | Motor Cruiser |
| Fuel: | Diesel |
Norfolk Yacht Agency Ltd is a credit broker, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority under reference number 678008, with registered address at Brundall Bay Marina, Brundall, Norwich, Norfolk, NR13 5PN. Norfolk Yacht Agency Ltd does not receive any commission from Salt Money Ltd for finance introductions.
Ernecraft ISIS 920 – 2006 – Yanmar 4LH 154hp Diesel engine on shaft – 7 berth accommodation with 1 x toilet/shower. Specification including bow thruster, warm air heating, Shore power, battery charger, immersion, Raymarine auto pilot, Simrad VHF, Garmin GPS , radar, anchor winch, trim tabs, davits, BSC to 12/27. A spacious and airy cruiser presented in beautiful condition, ideal for family boating both inland or offshore.
LYING NYA BRUNDALL - NYB167070 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYB167070 |
| Year Built: | 2006 |
| LOA (Metres): | 9.19m |
| Draft (Metres): | 0.74m |
| Beam (Metres): | 3.15m |
| Air Draft (Metres): | 2.50m |
| Vessel Location: | NYA BRUNDALL |
| Cabins: | 2 |
| LOA (Feet): | 30' 2" |
| Draft (Feet): | 2' 5" |
| Beam (Feet): | 10' 4" |
| Air Draft (Feet): | 8' 2" |
| Berths: | 7 |
| Toilets: | 1 |
| Hull Construction: | GRP |
| Fuel: | Diesel |
| Showers: | 1 |
| Hull Type: | Semi-Planing |
| Engine Manufacturer: | Yanmar | Model: | 4LH |
| Engine Power: | 154 |
| Number of Engines: | 1 |
| Engine Hours: | 1248 |
| Fuel Capacity | 340 |
| Drive Type: | Shaft |
| Type: | Motor Cruiser |
| Max Speed: | 14 |
| Water Capacity (Litres): | 176 |
| Water Capacity (Gallons): | 38.71 |
| Make: | Ernecraft |
| Yacht Type: | Brokerage |
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.