SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 9.80m / 32' 1" |
| Beam (Metres/Feet): | 3.04m / 9' 11" |
| Draft (Metres/Feet): | .90m / 2' 11" |
| Air Draft (Metres/Feet): | 2.60m / 8' 6" |
| Berths: | 5 |
| Type: | Motor Cruiser |
| Fuel: | Diesel |
Princess 32 – 1975 – 2 x Vetus VH4.80 80hp diesel engines on sterndrive – 5 berth accommodation, shower, chemical toilet, warm air diesel heating, calorifier, fridge, gas hob oven and grill, shore power, solar panel, echo sounder and depth gauge CD/radio player. A popular model of Princess cruisers with generous accommodation and modernised engines.
LYING NYA STOLAVES - NYSO167436 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYSO167436 |
| Year Built: | 1975 |
| LOA (Metres): | 9.80m |
| Draft (Metres): | .90m |
| Beam (Metres): | 3.04m |
| Air Draft (Metres): | 2.60m |
| Vessel Location: | NYA STOLAVES |
| Cabins: | 2 |
| LOA (Feet): | 32' 1" |
| Draft (Feet): | 2' 11" |
| Beam (Feet): | 9' 11" |
| Air Draft (Feet): | 8' 6" |
| Berths: | 5 |
| Toilets: | 1 |
| Hull Construction: | GRP |
| Fuel: | Diesel |
| Showers: | 1 |
| Hull Type: | Semi-Displacement |
| Engine Manufacturer: | Vetus | Model: | VH4.80 |
| Engine Power: | 80 |
| Number of Engines: | 2 |
| Engine Hours: | Engine 1: 450 Engine 2: 450 |
| Fuel Capacity | 900 |
| Drive Type: | Sterndrive |
| Type: | Motor Cruiser |
| Max Speed: | 10 |
| Water Capacity (Litres): | 200 |
| Water Capacity (Gallons): | 43.99 |
| Make: | Princess |
| Yacht Type: | Brokerage |
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.