SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 5.84m / 19' 1" |
| Beam (Metres/Feet): | 2.29m / 7' 6" |
| Draft (Metres/Feet): | 0.36m / 1' 2" |
| Air Draft (Metres/Feet): | 1.47m / 4' 9" |
| Berths: | 0 |
| Type: | Motor Cruiser |
| Fuel: | Petrol |
Norfolk Yacht Agency Ltd is a credit broker, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority under reference number 678008, with registered address at Brundall Bay Marina, Brundall, Norwich, Norfolk, NR13 5PN. Norfolk Yacht Agency Ltd does not receive any commission from Salt Money Ltd for finance introductions.
Quicksilver 555 Open – 2017 – Mercury 25hp Outboard. A versatile and easy-to-handle day boat with seating for up to 6 people. Specification includes hydraulic steering, helm and navigator’s seats, Fusion audio system, navigation lights, self-draining cockpit, bimini top, rod holders, boarding ladder, bow roller, and ample storage lockers. Benefits from a low air draft, making her ideal for Broads cruising and accessing more restricted waterways. A practical and sociable open boat, ideal for fishing.
LYING NYA HORNING - NYH170134 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYH170134 |
| Year Built: | 2017 |
| LOA (Metres): | 5.84m |
| Draft (Metres): | 0.36m |
| Beam (Metres): | 2.29m |
| Air Draft (Metres): | 1.47m |
| Vessel Location: | NYA HORNING |
| Cabins: | 0 |
| LOA (Feet): | 19' 1" |
| Draft (Feet): | 1' 2" |
| Beam (Feet): | 7' 6" |
| Air Draft (Feet): | 4' 9" |
| Berths: | 0 |
| Toilets: | 0 |
| Hull Construction: | GRP |
| Fuel: | Petrol |
| Showers: | 0 |
| Hull Type: | V Hull |
| Engine Manufacturer: | Mercury | Model: | 25 4 Stroke |
| Engine Power: | 25 |
| Fuel Capacity | 110 |
| Drive Type: | Outboard |
| Type: | Motor Cruiser |
| Max Speed: | 14 |
| Make: | Quicksilver |
| Yacht Type: | Brokerage |
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.