SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 7.60m / 24' 11" |
| Beam (Metres/Feet): | 2.49m / 8' 2" |
| Draft (Metres/Feet): | 0.89m / 2' 11" |
| Air Draft (Metres/Feet): | 1.91m / 6' 3" |
| Berths: | 4 |
| Type: | Sports Cruiser |
| Fuel: | Diesel |
Norfolk Yacht Agency Ltd is a credit broker, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority under reference number 678008, with registered address at Brundall Bay Marina, Brundall, Norwich, Norfolk, NR13 5PN. Norfolk Yacht Agency Ltd does not receive any commission from Salt Money Ltd for finance introductions.
Sealine S23 – 2004 – Powered by a Volvo KAD32DP 170hp diesel engine. 4 berth accommodation with toilet/shower compartment. Specification including bow-thruster, shore power, battery charger, immersion heater, electric windlass, recent canopy, folding canopy arch, BSC 08/28, speed & depth log, Garmin 3010c chart plotter, Navman Tracker 5380. A clean example of these ever popular sports cruisers, a great introduction in to offshore boating with a low air draft improving access for use inland. NYA Stock – Sold with 3 month engine & gearbox warranty.
LYING NYA BRUNDALL - NYB169982 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYB169982 |
| Year Built: | 2004 |
| LOA (Metres): | 7.60m |
| Draft (Metres): | 0.89m |
| Beam (Metres): | 2.49m |
| Air Draft (Metres): | 1.91m |
| Vessel Location: | NYA BRUNDALL |
| Cabins: | 1 |
| LOA (Feet): | 24' 11" |
| Draft (Feet): | 2' 11" |
| Beam (Feet): | 8' 2" |
| Air Draft (Feet): | 6' 3" |
| Berths: | 4 |
| Toilets: | 1 |
| Fuel: | Diesel |
| Showers: | 1 |
| Engine Manufacturer: | Volvo | Model: | KAD 32 |
| Engine Power: | 170 |
| Number of Engines: | 1 |
| Drive Type: | Sterndrive |
| Type: | Sports Cruiser |
| Make: | Sealine |
| Yacht Type: | Used Stock |
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.