SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 8.13m / 26' 8" |
| Beam (Metres/Feet): | 2.77m / 9' 1" |
| Draft (Metres/Feet): | 0.76m / 2' 5" |
| Air Draft (Metres/Feet): | 1.91m / 6' 3" |
| Berths: | 4 |
| Type: | Motor Cruiser |
| Fuel: | Diesel |
Norfolk Yacht Agency Ltd is a credit broker, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority under reference number 678008, with registered address at Brundall Bay Marina, Brundall, Norwich, Norfolk, NR13 5PN. Norfolk Yacht Agency Ltd does not receive any commission from Salt Money Ltd for finance introductions.
Seamaster 813 – 1979 – Powered by a BMC 1.8 diesel engine on a shaft. 4 berths in 2 cabins with Jabsco electric toilet to holding tank and shower. Specification to include shore power supply, battery charger with 240v sockets, heating, immersion/calorifier, full galley to including 2 burner hob, oven and grill, refrigerator and sink. BSC 2027. A well kept Seamaster 813 ideal for exploring the inland waterways. NYA Stock – Sold as traded in
LYING NYA HORNING - NYH166815 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYH166815 |
| Year Built: | 1979 |
| LOA (Metres): | 8.13m |
| Draft (Metres): | 0.76m |
| Beam (Metres): | 2.77m |
| Air Draft (Metres): | 1.91m |
| Vessel Location: | NYA HORNING |
| Cabins: | 1 |
| LOA (Feet): | 26' 8" |
| Draft (Feet): | 2' 5" |
| Beam (Feet): | 9' 1" |
| Air Draft (Feet): | 6' 3" |
| Berths: | 4 |
| Toilets: | 1 |
| Hull Construction: | GRP |
| Fuel: | Diesel |
| Showers: | 1 |
| Hull Type: | Displacement |
| Engine Manufacturer: | Thorneycroft | Model: | 1.8 |
| Number of Engines: | 1 |
| Fuel Capacity | 122.74 |
| Drive Type: | Shaft |
| Type: | Motor Cruiser |
| Max Speed: | 8 |
| Make: | Seamaster |
| Yacht Type: | Used Stock |
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.