SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 8.10m / 26' 6" |
| Beam (Metres/Feet): | 2.93m / 9' 7" |
| Draft (Metres/Feet): | .90m / 2' 11" |
| Berths: | 4 |
| Type: | Motor Cruiser |
| Fuel: | Diesel |
SHETLAND 27i – 2014 – 1 x Vetus M4.55 (55hp) diesel engine. 4+1 berth accommodation with 1 x toilet to holding tank & shower. Galley with 3 burner hob, oven, grill & fridge. Spec including bow & stern thrusters, shore power, battery charger, immersion heater, electric windlass, folding windscreens, warm air heating, speed & depth log, GPS, synthetic teak decking to cockpit. A well presented and highly equipped family river cruiser.
LYING NYA HORNING - NYH86571 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYH86571 |
| Year Built: | 2014 |
| LOA (Metres): | 8.10m |
| Draft (Metres): | .90m |
| Beam (Metres): | 2.93m |
| Vessel Location: | NYA HORNING |
| Cabins: | 1 |
| LOA (Feet): | 26' 6" |
| Draft (Feet): | 2' 11" |
| Beam (Feet): | 9' 7" |
| Berths: | 4 |
| Toilets: | 1 |
| Hull Construction: | GRP |
| Fuel: | Diesel |
| Showers: | 1 |
| Hull Type: | Displacement |
| Engine Manufacturer: | Vetus |
| Engine Power: | 55 |
| Number of Engines: | 1 |
| Engine Hours: | 370 |
| Drive Type: | Shaft |
| Type: | Motor Cruiser |
| Max Speed: | 8 |
| Make: | Shetland |
| Yacht Type: | Brokerage |
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.