SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 6.4m / 20' 11" |
| Beam (Metres/Feet): | 2.5m / 8' 2" |
| Draft (Metres/Feet): | 0.54m / 1' 9" |
| Air Draft (Metres/Feet): | 1.83m / 6' 0" |
| Berths: | 6 |
| Type: | Motor Cruiser |
| Fuel: | Petrol |
Norfolk Yacht Agency Ltd is a credit broker, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority under reference number 678008, with registered address at Brundall Bay Marina, Brundall, Norwich, Norfolk, NR13 5PN. Norfolk Yacht Agency Ltd does not receive any commission from Salt Money Ltd for finance introductions.
Shetland 4+2 – 2019 – Powered by a 30hp Mercury 4 stroke outboard engine. Up to 6 berth accommodation in the main cabin and cockpit with toilet/shower compartment. Well specified for comfortable inland cruising, including shore power, battery charger, warm air heating, hot water system, holding tank with gauge, remote spotlight, Raymarine GPS, Flexiteek cockpit, and folding screens with canopy for increased inland access. A very well-presented, recent example of this ever-popular model, featuring the desirable transom door layout. NYA Stock – Sold with 3 month engine and gearbox warranty
LYING NYA HORNING - NYH169283 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYH169283 |
| LOA (Metres): | 6.4m |
| Draft (Metres): | 0.54m |
| Beam (Metres): | 2.5m |
| Air Draft (Metres): | 1.83m |
| Vessel Location: | NYA HORNING |
| Cabins: | 1 |
| LOA (Feet): | 20' 11" |
| Draft (Feet): | 1' 9" |
| Beam (Feet): | 8' 2" |
| Air Draft (Feet): | 6' 0" |
| Berths: | 6 |
| Toilets: | 1 |
| Hull Construction: | GRP |
| Fuel: | Petrol |
| Showers: | 1 |
| Hull Type: | Displacement |
| Engine Manufacturer: | Mercury | Model: | 30 EFI |
| Engine Power: | 30 |
| Number of Engines: | 1 |
| Drive Type: | Outboard |
| Type: | Motor Cruiser |
| Water Capacity (Litres): | 110 |
| Water Capacity (Gallons): | 24.20 |
| Make: | Shetland |
| Yacht Type: | Used Stock |
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.