SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 8.23m / 27' 0" |
| Beam (Metres/Feet): | 2.9m / 9' 6" |
| Draft (Metres/Feet): | 0.91m / 2' 11" |
| Air Draft (Metres/Feet): | 1.98m / 6' 5" |
| Berths: | 2 |
| Type: | Motor Cruiser |
| Fuel: | Diesel |
Norfolk Yacht Agency Ltd is a credit broker, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority under reference number 678008, with registered address at Brundall Bay Marina, Brundall, Norwich, Norfolk, NR13 5PN. Norfolk Yacht Agency Ltd does not receive any commission from Salt Money Ltd for finance introductions.
Silverline 27 – 2005 – Powered by a Nanni 38hp Diesel Engine. 2 Berth accommodation with a separate toilet/shower compartment. Fitted Galley with 2 burner hob, oven/grill, sink and fridge. Specification to include: Shore power, battery charger, immersion heater, Webasto warm air heating and more. Engine serviced 26. Antifouled 25. A comfortable, well-maintained river cruiser with a large sociable cockpit and low air draft allowing greater access across the Norfolk Broads
LYING NYA HORNING - NYH167668 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYH167668 |
| Year Built: | 2005 |
| LOA (Metres): | 8.23m |
| Draft (Metres): | 0.91m |
| Beam (Metres): | 2.9m |
| Air Draft (Metres): | 1.98m |
| Vessel Location: | NYA HORNING |
| Cabins: | 1 |
| LOA (Feet): | 27' 0" |
| Draft (Feet): | 2' 11" |
| Beam (Feet): | 9' 6" |
| Air Draft (Feet): | 6' 5" |
| Berths: | 2 |
| Toilets: | 1 |
| Hull Construction: | GRP |
| Fuel: | Diesel |
| Showers: | 1 |
| Hull Type: | Displacement |
| Engine Manufacturer: | Nanni |
| Engine Power: | 38 |
| Number of Engines: | 1 |
| Drive Type: | Shaft |
| Type: | Motor Cruiser |
| Make: | Silverline |
| Yacht Type: | Brokerage |
Open plan accommodation with a fixed offset double berth forward and shelving opposite. Dinette to starboard with a double settee, with the galley located opposite. Toilet compartment fitted with a Jabsco pump-out toilet, hand basin and pull-out shower head.
Cockpit with a double helm seat and full engine instrumentation (fridge located beneath), with further U-shaped seating aft, cockpit table and locker storage under seating.
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.