SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 10.34m / 33'11 |
| Beam (Metres/Feet): | 03.76m / 12'04 |
| Draft (Metres/Feet): | 00.74m / 02'05 |
| Air Draft (Metres/Feet): | 02.57m / 08'05 |
| Berths: | 8 |
| Type: | River Cruiser |
| Fuel: | Diesel |
BOUNTY SOVEREIGN 34 – Built 1996, 1 x Beta 62hp diesel engine, 8 berth accommodation including a large aft cabin with ensuite, 2 toilets and showers, heating, new canopy fitted in 2021, bow thruster, Standard Horizon VHF, Sterling battery charger, recently fitted saloon upholstery and carpets, boat safety expires April 2024. A sumptous family river cruiser that is even able to pass under Ludham Bridge. In superb condition throughout.
LYING NYA BRUNDALL - NYH2444 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYH2444 |
| Year Built: | 1996 |
| LOA (Metres): | 10.34m |
| Draft (Metres): | 00.74m |
| Beam (Metres): | 03.76m |
| Air Draft (Metres): | 02.57m |
| Vessel Location: | NYA BRUNDALL |
| Cabins: | 2 |
| LOA (Feet): | 33'11 |
| Draft (Feet): | 02'05 |
| Beam (Feet): | 12'04 |
| Air Draft (Feet): | 08'05 |
| Berths: | 8 |
| Toilets: | 2 |
| Hull Construction: | GRP |
| Fuel: | Diesel |
| Showers: | 2 |
| Hull Type: | Displacement |
| Engine Manufacturer: | Beta | Model: | BF2803 |
| Engine Power: | 62 |
| Number of Engines: | 1 |
| Engine Hours: | Engine 1: 2455 Engine 2: N/A |
| Fuel Capacity | Litres |
| Drive Type: | Shaft |
| Type: | River Cruiser |
| Max Speed: | 8 |
| Water Capacity (Litres): | Litres |
| Make: | Sovereign |
| Yacht Type: | Brokerage |
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.