SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 6.10m / 20' 0" |
| Beam (Metres/Feet): | 2.24m / 7' 4" |
| Draft (Metres/Feet): | 0.61m / 2' 0" |
| Berths: | 4 |
| Type: | Motor Cruiser |
| Fuel: | Petrol |
Viking 20 – 1986- 15hp Mariner four stroke outboard engine with electric start. 4 berth accommodation with a single toilet compartment. Specification to include; inverter, battery charger, solar panel, navigation lights, auxiliary outboard engine, full canopy. “Capella” has a low air-draft giving her access under most Broads bridges and would make an ideal and affordable entry into boating. Supplied with an auxiliary outboard engine. BSC 28/02/2028
LYING NYA HORNING - NYH150154 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYH150154 |
| Year Built: | 1986 circa |
| LOA (Metres): | 6.10m |
| Draft (Metres): | 0.61m |
| Beam (Metres): | 2.24m |
| Vessel Location: | NYA HORNING |
| Cabins: | 1 |
| LOA (Feet): | 20' 0" |
| Draft (Feet): | 2' 0" |
| Beam (Feet): | 7' 4" |
| Berths: | 4 |
| Toilets: | 1 |
| Hull Construction: | GRP |
| Fuel: | Petrol |
| Showers: | 0 |
| Hull Type: | Displacement |
| Engine Manufacturer: | Mariner |
| Engine Power: | 15 |
| Number of Engines: | 1 |
| Drive Type: | Outboard |
| Type: | Motor Cruiser |
| Max Speed: | 7 |
| Make: | Viking Mouldings |
| Yacht Type: | Brokerage |
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.
Unfortunately this boat is no longer available
Call us today on 01603 713434 if you are looking for something similar and we will be happy to help.