SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 6.1m / 20' 0" |
| Beam (Metres/Feet): | 2.2m / 7' 2" |
| Berths: | 4 |
| Type: | Motor Cruiser |
| Fuel: | Petrol |
Norfolk Yacht Agency Ltd is a credit broker, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority under reference number 678008, with registered address at Brundall Bay Marina, Brundall, Norwich, Norfolk, NR13 5PN. Norfolk Yacht Agency Ltd does not receive any commission from Salt Money Ltd for finance introductions.
Viking 20 – 1990 – Powered by a Tohatsu MFS20E 20hp outboard engine with 29 hours. 4 berth accommodation with a separate toilet compartment with drop down sink. Specification to include: Shore power, battery charger, Garmin GPS, Lowrance fish finder, Dometic sink/hob unit and more. Original gel, BSC 2027, Antifouled 2025. A popular starter boat, ideal for weekend cruising on the Norfolk Broads.
LYING NYA HORNING - NYH167645 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYH167645 |
| Year Built: | 1990 |
| LOA (Metres): | 6.1m |
| Beam (Metres): | 2.2m |
| Vessel Location: | NYA HORNING |
| Cabins: | 1 |
| LOA (Feet): | 20' 0" |
| Beam (Feet): | 7' 2" |
| Berths: | 4 |
| Toilets: | 1 |
| Fuel: | Petrol |
| Showers: | 0 |
| Engine Manufacturer: | Tohatsu | Model: | 4 Stroke |
| Engine Power: | 20 |
| Number of Engines: | 1 |
| Drive Type: | Outboard |
| Type: | Motor Cruiser |
| Water Capacity (Litres): | 100 |
| Water Capacity (Gallons): | 22.00 |
| Make: | Viking |
| Yacht Type: | Brokerage |
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.