SPECIFICATION
| LOA (Metres/Feet): | 07.59m / 24' 10" |
| Beam (Metres/Feet): | 03.00m / 9' 10" |
| Draft (Metres/Feet): | 00.99m / 3' 2" |
| Berths: | 4 |
| Type: | Motor Cruiser |
| Fuel: | Diesel |
Norfolk Yacht Agency Ltd is a credit broker, authorised and regulated by the Financial Conduct Authority under reference number 678008, with registered address at Brundall Bay Marina, Brundall, Norwich, Norfolk, NR13 5PN. Norfolk Yacht Agency Ltd does not receive any commission from Salt Money Ltd for finance introductions.
Shetland 760 – Built circa 1978 – Powered by a Perkins 4108 48hp diesel engine through stern drive. Up to 4 berth accommodation. BSC 06/28, Shore power, A spacious boat for her size which offers a good introduction to inland cruising. Sold as traded in.
LYING NYA BRUNDALL - NYB170697 - P/EX POSSIBLE
| Boat Reference Number: | NYB170697 |
| LOA (Metres): | 07.59m |
| Draft (Metres): | 00.99m |
| Beam (Metres): | 03.00m |
| Vessel Location: | NYA BRUNDALL |
| Cabins: | 1 |
| LOA (Feet): | 24' 10" |
| Draft (Feet): | 3' 2" |
| Beam (Feet): | 9' 10" |
| Berths: | 4 |
| Toilets: | 1 |
| Hull Construction: | GRP |
| Fuel: | Diesel |
| Showers: | 0 |
| Hull Type: | Semi-Displacement |
| Engine Manufacturer: | Perkins | Model: | 4108 |
| Engine Power: | 48 |
| Number of Engines: | 1 |
| Drive Type: | Sterndrive |
| Type: | Motor Cruiser |
| Make: | Shetland |
| Yacht Type: | Used Stock |
The company normally acts as broker for the vendor who unless otherwise stated is not selling in the course of a business. Whilst every care has been taken in the preparation of these particulars the correctness is not guaranteed and they are intended as a guide only and do not constitute a part of any contract. A prospective buyer is strongly advised to check these particulars and where appropriate and at his own expense to employ a qualified marine surveyor to carry out a survey and/or to have an engine trial conducted which if conducted by us shall not imply any liability on our part.